Trasa na Smrk

Beskydy mám ráda, ale Valašsko je moje srdcovka.

Na druhý nejvyšší vrchol po Lysé hoře – SMRK 1276 m n. m. vede několik turistických tras. Dnes vám nabídnu náročnější zimní trek z Horní Bečvy.

Vhodný v létě i v zimě, kde vás budou čekat převážně lesní cesty, překonávající jeden kopec za druhým.
V zimě si nezapomeňte nesmeky.

Túra je vhodná pro psy a nevhodná pro kočárky.

Nástup – Horní Bečva, Chata Barborka

Trasa začíná na Horní Bečvě u chaty Barborka. Vydejme se po zelené značce směr Mečůvka – Martiňák.
Parkování je možné v Mečůvce u rozcestníku a turistického přístřešku.

Martiňák 785 m n. m.

Cesta je zprvu asfaltová, značena jako cyklostezka 6015. Stoupáme pozvolna 6 km k chatě Martiňák. Tady se můžeme kochat pohledy na Beskydské vrcholky Červenec a Bukovinu. V místní hospůdce pod Starým Bukem (v levé části hotelu) bývá otevřeno o víkendech a o prázdninách každý den.

Mečová 810 m n. m.

U partizánského památníku se od turistického rozcestníku trasy dělí. Někteří směřují na Pustevny, ale my míříme na vrchol Smrk. Zprvu scházíme po modré turistce (cyrilometodějská stezka), která nás dovede lesní cestičkou po 1 km k rozcestí Mečová.

Ke Kociánce 628 m n. m.

Zprvu jdeme dolů a doleva po modré 2 km směr Kociánka. Zároveň se kocháme výhledy na rozprostírající se masív Smrku, kam míříme. Přicházíme k rozcestí Kociánka. Míjíme potok Čeladenku, tady ještě malý potok, kde se dá smočit unavené nohy – v zimě to nedělejte.

Podolánky – posezení u tří lip a kříže

Stále po modré na rozcestí Podolánky, dále k odpočívadlu u tří líp a kříže, který tu dal postavit ke cti a chvále boží biskup Bedřich Fürnsternberk, rodák z Hrachovce, pozdější kardinál. Doporučuji se zde posilnit, protože budeme dále stoupat.
A to stále po modré 3 km na Polanu 892 m n. m. Tady se napojíme na červenou turistku – Stezka Českem. Stále stoupáme serpentinami k vrcholu.

Chata Hubertka 1150 m n. m.

Na palouku nad serpentinami budeme míjet loveckou Hubertovu chatu. Tu nechal vybudovat roku 1910 olomoucký  arcibiskup, později kardinál František Saleský Bauer, rodák z Hrachovce. Chata je lesáků, ale dá se u ní odpočinout, upéct buřty či doplnit vodu ze studánky. Stále zima a stoupáme.

Psí skála 1251 m n. m

Pokračujeme po úzkém kamenitém chodníku, v létě lemovaném borůvkami. Jakmile vyjdeme z lesa, na západě nás ohromí výhled na Radhošť, Kněhyně a Velký Javorník, pokračujeme dále. Cestou střetáváme na jednom z předvrcholů mrazový srub, těch je zde více – asi 5 m vysokou skálu zvanou Psí skála. Mrazovým zvětráváním tu vznikla poměrně rozsáhlá vyhlídková plošina. (* ale jsme v Přírodní rezervaci Smrk se zákazem pohybu mimo stezky).

Smrk 1276 m n. m.

Následuje necelý kilometr k vrcholu stále v PR Smrk. Sérií několika vrcholů se dostaneme k tomu hlavnímu na kótě 1276 m n. m. Přímo z vrcholu je omezený výhled, ale když sestoupíme asi 15m k malému zábradlí, tak se mnohým zatají dech nad úžasným výhledem. Kocháme se pohledem na Lysou horu, domečky Ostravice, Ondřejník, Frýdek Místek. Za dobré viditelnosti jsou daleko na obzoru vidět i hřebeny Jeseníků. (* Dál je cesta / zkratka zvaná Andělské schody, zakázaná).

Cestičkou dolů, kousek pod vrcholem, můžeme navštívit pomníky Jana Palacha a Johna Lennona.

Zpátky máme na výběr z několika tras:

  • můžeme stejnou cestou zpět 13,5 km
  • po červené do Ostravice 7 km
  • po žluté k vodní nádrži Šance 5 km
  • po červené 1 km na Malý Smrk a dále po modré na Staré Hamry 6 km
  • Po červené ke kapli Horní Čeladná 8 km

Přeji šťastně ujité kilometry, pohodu a pěkné počasí.

Trek od autorky Františky / Fany Rusínové, děkujeme

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *