Osobně lístky orseje kombinuji s bršlicí, jako příloha na chlebu JE VYNIKAJÍCÍ!

Zelenina na louce? Ano, stačí se jen porozhlédnout. Už za brzkého jara vyráží do chladného vzduchu orsej jarní – rostlinka s jemně palčivými zelenými kališními lístky. Sbírá se do salátů, polévek, ale i jako sušená coby součást zdravotních čajů. Jasně žluté květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách a kvetou po celý březen, duben a květen. Koncem května rostlina opět zmizí a objeví se znovu až v příštím jaru.

Lístky na salát trháme ještě před rozkvětem

Orsej jarní je ideální k jarnímu čištění krve.

Obsažené mírně palčivé látky urychlují látkovou výměnu, minerály čistí krev a vitamin C zahání jarní únavu.

Mladé lístky trhejte ještě před rozkvětem. Jedna hrst denně postačí.

Orsej jarní kvete žlutě

Kvete máslově žlutými lesklými okvětními lístky, rostlinka je typická a prakticky nezaměnitelná. 
PO ROZKVĚTU NEKONZUMUJEME! V bylinkářství se droga využívá celá.

Zdravotní upozornění

Jakmile orsej začne kvést, vytváří drogu protoanemonin, látku s palčivou chutí, která může při konzumaci čerstvé bylinné drogy u citlivých lidí vyvolat podráždění střev a žaludku. U sušené bylinné drogy toto riziko nehrozí, protože při sušení se droga rozkládá a nemůže škodit.

Říká se o ní

Nařezané a usušené květy bylo zvykem přidávat do kadidel k uctění slunce. Orsej byl také rostlinou jasnovidců. Orsej je možné použít k léčbě hemoroidů a křečových žil. Mohou se z něj připravit léky ve formě vodního výluhu, masti nebo placky, a přímo je aplikovat na postižená místa. Někdy je lepší připravit malé čípky, a to zahříváním rostliny s parafínem tak dlouho, až se do něj těkavé silice vstřebávají. Potom se parafín přecedí přes kousek gázy a po ochlazení vytvaruje do tvaru čípků.

2 komentáře

  1. Dobrý den, vždycky jsem byla přesvědčená, že rostlinka je jedovatá. Zřejmě je to opravdu až s tím kvetením obtížnější. Děkuji za dobrou radu a vyzkouším tento očistný proces. Milada Váňová

    1. Např. u dříve obávaných kurdějí, nemoci způsobené nedostatkem vitaminu C, byl orsej na jaře, po dlouhé zimě bez ovoce a zeleniny, zdatným a vítaným pomocníkem v léčbě (zdroj: bylinky pro všechny).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *