K potěše ducha i těla zve poutní místo Dělanovec, které krášlí jedna z nejstarších a možná i nejhezčích studánek v Bílých Karpatech. Studánka je zasazená v kamenném podstavci nově zbudované kapličky zasvěcené Panně Marii.

Pověst o uzdravení syna

Najdeme zde zajímavý příběh o původní dřevěné kapličce a jejím spojení s pověstí o uzdravení syna potečského koláře. Kaplička byla postavená jako forma vděčnosti, má tady hluboký bohulibý význam.

K nově vybudované kapli, vysvěcené v roce 1999, se pořádají Křížové cesty a v srpnu zde bývá sloužena mše svatá. (* Křížové cesty jsou obvykle symbolické poutě nebo procesí, které připomínají cestu Ježíše Krista k jeho ukřižování. Jsou to důležité náboženské události spojené s modlitbou a zamyšlením).

A jak se k poutnímu místu Dělanovec dostanete?

Nejblíže ke kapličce se dostanete od rozhledny Královec, kde vede naučná stezka z Valašských Kloubouk. Z Královce se vydejte po zelené turistické značce přes přírodní rezervaci Ploščiny. Odtud se nabízí nádherné výhledy na celé Závrší, na Vršatecké skály a za dobré viditelnosti je vidět i Malá Fatra. Ze zelené turistické značky sejdete přes louku do lesa ke kapličce. Dá se jít i z druhé strany od Študlova přes výhledové místo Durch – Zarámovaný nejkrásnější obraz – návrh arch. Zdeněk Fránek.
Fotografie poskytl Vladimír Šilhan, děkujeme.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *