Vysoký bradatý chlap v košuli ze sukna, co prodává a hraje na fujary a koncovky. Možná, že už jste Víťu někde viděli, např. v rožnovském skanzenu.

Vít Kašpařík žije a tvoří ve Velkých Karlovicích na kopci nad Jezerným.
Líbí se mi jeho přemýšlivá povaha a hluboká soudržnost s lidovou tradicí.
Tož vítajte u Kašpaříků…

Specializuje se na výrobu dřevěných lidových hudebních nástrojů – např. jeho koncovky – alikvótní píšťaly z černého bezu jsou vyhlášené. A nezaměřuje se jen na ně. Vyrábí např. bezové klarinety, různé flétny, v nejrůznějších laděních a variantách. U Vítě naleznete i plno jiných, již méně obvyklých nástrojů, jako např. dvojačky či strunné nástroje. Též vyrábí tradiční tak inovované retní grumle, rovněž v mnoha laděních. Jeho moto: Každý kus, který vyrobím, je unikátní a spolehlivě ladící.
Kontakt na Vítka: vitkasparik@seznam.cz

Bezové dřevo musí být dobře vyschlé. Bez černý má měkčí jádro, a proto se dobře vyvrtává, tím vzniká vzduchová trubice, která je základem každé píšťaly. Proto, aby píšťala vydávala tóny, musí se do ní vyřezat několik otvorů (labium, jazýček a hmatové otvory různé velikosti). Nástroje, které Víťa používá, jsou nebozez a ostrý nožík. Hotová píšťala se napouští rostlinnými oleji, aby měla tónovou stálost.

Na návštěvě u Kašpaříků

Víťa v rožnovském skanzenu Velikonoce 2024, od Jenda Benda Baran

Související příspěvky

1 komentář

  1. Z FB Valašsko od Pavel Vala: Vítka znám osobně a velmi dobře. Mám od něj již několik nástrojů vynikající kvality. Skvělý chlap, horal, výrobce, improvizátor tělem i duchem. Nástroje nedělá jen rukama, ale taky srdcem. Jeho nástroje mají duši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *