Mnozí z vás znají výpravnou budovu zvanou „Karlovské fojtství“ z dřevěného městečka – ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově. Jedná se však jen o kopii. To pravé Karlovské fojtství se nalézá už přes 200 let ve Velkých Karlovicích – Bzové. A my se k němu podíváme.

Bzové

Najdete jej nedaleko středu obce, ve směru ke Karolínce. Na první velké odbočce odbočíte doprava a kolem areálu pily dojedete k samotnému fojtství na okraji údolí Bzové.
Jedná se o krátkou procházku z centra obce.

V historickém fojtství se stále hospodaří

Fojtství však můžeme shlédnout jen tzv. z poza plota, ve statku se stále bydlí a hospodaří. Na svoji dobu výpravná patrová stavba s pavlačí byla podstavená roku 1793 tehdy vyhlášeným tesařským mistrem Janem Žákem z Hážovic. Jedná se vlastně o větší zemědělskou usedlost / statek s obestavěným dvorem, který obepínají do obdélníku okolní hospodářské budovy.
Z kopca do kopca - Karlovské fojtství

A kdo byl fojt?

Fojt, dnes bychom řekli starosta, přes týden pracoval, stejně jako ostatní. Na úřadování nebylo času.  V neděli po obědě sezval zástupce poddaných do velké šenkovny v přízemí domu a rozdělil práci / robotu, vrchností udělenou.  Sám robotu nevykonával. Traduje se: Fojti okolní robot nemívali, ale jezdívali vrchnosti každý rok do Rakous pro víno a odváděli 2 jeřábky.

Z názvu „šenkovna“ vyplývá, že fojtství rovněž sloužilo jako tzv. putyka. Nebyla to veřejná místnost, ale fojt tu prodával pivo, víno, gořalku v uzavřených lahvích, příp. tabák a cigarety. Sloužila i na konání zábav, které čas od času fojt pořádal.

Dědičný úřad fojta byl sice v polovině 19. století zrušen, ale rodině Borákově, která ve dvorci hospodaří od roku 1876, se dodnes přezdívá fojti. Rodina na statku stále hospodaří.

Info na místě: Velké Karlovice

Související příspěvky

2 komentáře

  1. Netočil se tam nějaký film? Ten celkový pohled shora je mi hodně povědomý.

    1. Stíny horkého léta (1977).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *