Někdy dojdete na místo a už z dálky cítíte zvláštní napětí. A k takovému místu vás zavedu.
Kdo jednou byl ve Velkých Karlovicích poznal, kolik je tu různých údolí. Jedno z nich se nazývá Jezerné, najdete ho kousek pod Soláněm – údolí je zakončené přírodním jezerem.

Od turistického rozcestníku Jezerné (Soláň – V. Karlovice) to není daleko. Zhruba 2 kilometry cestou kolem vody. Potok bývá z jara svižnou bystřinou, voda skáká po řadě kamenných stupňů. V blízkosti Jezera jsou pak k vidění i malé vodopády.

Karlovské jezero

Patří do kategorie tzv. závalových jezer, kdy sesuv půdy zatarasí vodní tok kameny – přirozená hráz zabrání vodě v odtékání a vytvoří jezero. To v lidech v minulosti vyvolávalo spoustu dohadů o nadpřirozeném vzniku jezera a tajích které ukrývá. Říká se, že v hlubinách jezera sídlí draci.

Pověst z Karlovic:

Kdysik za starých časú, kdy bylo v Karlovicách enem zepár stavení, sa vyprávjala tato hystorija. Jednomu pasekářovi, akorát dyž sékl lúku sa zjavil razem čarodejník. A ten mu pravil:  Dám ti kopu tolarú, pokáď mi pomožeš! Pasekář sa bál, leč po penězách byl třebný. Tož sa smluvili.

Došli do Jezerného, co je to hluboké jazero. Tam začal čarodejník kúzliť a zaříkať. A za chvíľu sa v jazeře zašumělo a vylézli dva draci, habánští byli. Tu on ich očaroval, spútal lýkovú vázankú až byli jak baránci. Chlapovi poručil sednút na jedného a on osedlal druhého.

Letěli púl dňa až zpoza velkú vodú,  henaj k velkému mjestu v púšti. Kerak dorazili na trhy, čarodejník draky utratil. Maso naporcoval a za draho prodával. Jak to měl odbyté, vyplatil teho pasekářa. Potem vyčaroval velkého černého kozla a poslal milého pasekářa na capovi nazpátek na tu lúku, gde onehdy sékl. Už sa zešeřívalo, dyž došél dom. Robka hleděla jak na zjavení, jak sa objevil. Šak on doma nebýl celý rok.
Tož tak sa to vyprávjalo.

Autor fotografií: Karel Menšík, děkujeme.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *