Mám rád místa, která jako by tajemně pulsovala životem. Jedno z takových zapomenutých míst leží na Horní Bečvě, skryté v nádherném údolí, známém pod jménem Kudlačena. Co název údolí přesně značí, by vám mohl s radostí vysvětlit Standa O., jenž nejenže zde žije, ale je také autorem úžasných fotografií, které právě prohlížíte.

Přírodní památka Kudlačena

Odborníci v oblasti přírody tvrdí, že Kudlačena představuje typický příklad beskydské sihly – rašelinné louky na svazích, které mají podloží tvořené jílovitými vrstvami. Tyto specifické podmínky vytvořily ideální prostředí pro vznik mokřadních společenstev, jež zahrnují několik zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Kudlačena je přístupná po turistické stezce – nedaleko východního okraje údolí prochází žlutě značená cesta z Horní Bečvy k rozcestí Kladnatá, což usnadňuje přístup a umožňuje ponořit se do krás přírody.

Rady babky kořenářky

V minulosti zde chodily na tuto bylinku báby kořenářky, které ji přidávaly do čajových směsí. Jmenuje se vachta trojlistá, a její hořkost prospívá žaludku, tím je vachta určená především na všechny trávicí orgány. Pomáhá při zkaženém žaludku, nechutenství, léčí játra i žlučník. Její dobrou vlastností je, že normalizuje množství trávicích šťáv, můžeme ji užívat při jejich nedostatku i přebytku. Současně zlepšuje krevní o-běh, tvorbu krve a celkově posiluje organismus. Tolik babské rady.

Když ji najdeme, pokochejme se jen pohledem, ale listovou drogu si kupme v lékárně, kde je běžně k dostání. Osobně jsem ji nedávno dával do lihu a není tak odporně hořká jako např. hořec. Vyzkoušejte…


Trasa / okruh: cca 5 km / 1:30 h, výchozí bod Horní Bečva – Přehrada, převýšení / klesání cca 450 m.
Pěšinou kolem potoka Sergáč až skoro ke Kladnaté. Pasekou vystoupat k žluté turistce, dále ke Kudlačeně.
Scházet směr Valaška a u domu čp. 107 sejít pěšinou / zkratkou zpět k přehradě.
Parkoviště v obci, příp. parkoviště Opálený / U Vaníčků

Info na místě: Horní Bečva

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *