Pro ty z nás, kdo milují historii a tajemné tradice hor, jsou Beskydy jako živý deník plný polozapomenutých příběhů, kde ožívají příběhy hrdinů a zrádců.
Budeme si vyprávět o tajemném Ondrášovi, který se svoji družinou zbojničil na severní straně Beskyd. A jak se tento syn fojta z Janovic stal legendárním zbojníkem?

Ondrášův příběh začal neobvyklým zjevením. Při jeho narození dopadla vedle jejich domu žhavá koule, symbolizující něco nevšedního. Ondrášův otec, fojt a význačná osoba v obci, snil o tom, že jeho syn bude pokračovat v dědičné funkci. Avšak osud si s Ondrášem zahrál jinou hrou. Byl bystrý a vzdělaný, studoval latinsky v Příboře u piaristů. Byl povahy nepokojné, a tak se dal na vojnu. Po několika letech dobrodružství se vrátil do rodného kraje. Někdy kolem roku 1710, za podivných okolností, se přidal ke zbojnické bandě, kde se postupně vypracoval na kapitána.

Zbojnická tlupa rostla, stávala se nebezpečně známou. Olupovala formany na cestách a rozpoutávala neklid v celém kraji. Vrchnost, nedokázavší zbojníky dostat pod kontrolu, nakonec vypsala odměnu 100 zlatých za Ondráše, živého či mrtvého. Slíbili beztrestnost tomu, kdo přivede kapitána do rukou spravedlnosti. Sliby a vysoká odměna přivedly Ondrášovy druhy k rozhodnutí, které změnilo osud všech. Na Horákův šenk ve Sviadnově přilákali Ondráše, kde ho jeho vlastní druh Juráš zabil obuškem. Ve Frýdku dala vrchnost Ondrášovo tělo rozčtvrtit a jeho části byly rozvěšeny jako varování v okolí.

Prostý lid však na zbojníka Odráše nezapomněl. Dál jej uchovává v srdcích jako bojovníka proti bezpráví. Jeho příběh dál žije v lidových legendách a vyprávěních o hrdinech, zbojnících z hor.
Ondráš Fucziman – zbojník pod hvězdami Beskyd.

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *