Poetické jméno „Maruška“ samo o sobě láká k výletu. Rozhledna Maruška se nachází nad obcí Hošťálková, nedaleko sedla Trojáku, a právě odtud začíná naše cesta.

Trasa pro rodiny s dětmi

Zvolili jsme si nenáročnou trasu, ideální pro rodiny s malými dětmi. Na Troják se dostanete buď autobusem, nebo vlastním autem – parkoviště je k dispozici u hostince na Trojáku. Jedná se spíše o příjemnou procházku: k rozhledně Maruška na kopci stejného jména (664 m n. m.) je to z Trojáku necelých 2 km severovýchodním směrem. Skoro celá trasa vede po místní zpevněné komunikaci, což by mohlo vyhovovat maminkám s kočárky.

Když tatínek neodolá, může si před výletem odpočinout v hostinci Na Trojáku. Ale jen malé. My se vydáváme se po modré turistce Naučné stezky Tesák. Cesta mírně stoupá okolo hustých smrčin, nabízejíc krásné výhledy na okolní kopce ze všech stran. První zastávkou je rozcestí Nad Trojákem (559 m), kde je první odpočinkové místo s lavičkou, střežené kamenným památníkem partyzánů.

Rozhledna Maruška

Před rozhlednou nám asfalt končí, a my se vydáváme kamenitou pěšinou směrem k louce kolem meteorologické stanice, přímo k rozhledně Maruška. Vyhlídková věž, vystavěná ze 72 kubíků smrkového dřeva z místních lesů, se těší naší pozornosti. Hošťálkovští řemeslníci se postarali o samotnou stavbu, za což si zaslouží velký dík. Z plošiny ve výšce 12 metrů se nám naskýtá úchvatný výhled na Hostýnské vrchy, Vizovické a Vsetínské vrchy, Javorníky, Beskydy a Radhošť, zejména během západu slunce.

Pro milovníky netradičních zážitků máme malý tip: před meteorologickou stanicí u Marušky stojí „místo šťastného návratu“ – velký kámen s dotykovým „hladícím“ bodem. Traduje se, že ten, kdo se ho dotkne, se sem šťastně vrátí. (Foto hladícího bodu poskytl Radek Pánik, děkujeme).

Výhledové místo Bludný

Pokud si trasu budete chtít prodloužit, nabízí se pokračování k výhledovému místu zv. Bludný již z dálky viditelnému  javoru v jeho stínu se nachází lavička. My si vybrali tu nejsnazší, ale na Marušku vede několik dalších cest. Náročnější, ale zároveň odměňující, je pětikilometrová cesta s prudkým stoupáním, od zámku v Hošťálkové. Na kole opačným směrem super.

Turistické informační centrum Vsetín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *