A myslíte, že opylí i naše ovocné stromy? Dědo, taťko, pořiďme si čmeláčí úl! Vždyť včelek je tak málo…

Včel opravdu ubývá, stačí se podívat kolem. Včelaři si stěžují, že jim přes zimu ubyla mnohdy třetina včelstev. Řádí zejména infekční onemocnění varroáza. K parazitickým roztočům, kteří nemoc roznášejí se někde přidal i včelí mor. Navíc tu máme změnu klimatu. V létě spousty tropických dnů, zima bez mrazů.
A teď nově straší s asijskými sršni.

Tož a co ti čmeláci?

Spousta lidí si myslí, že čmeláci přezimují podobně jak včely. Opak je pravdou. Přezimují jen mladé čmeláčí královny schované před chladem někde v mechu. V brzkém jaře se proberou k životu a hledají nové útočiště, dutinu, skrýš ve střeše, či starou zemní noru, kde by založili nové potomstvo.

Důležité je si zapamatovat, že čmelák, který již sbírá nektar a pyl na květech již hnízdo našel.
Čmeláčí královna, která ještě není zabydlená, hledá pomalým letem nad zemí, nevšímá si květů, obvykle za hlasitého bzukotu.

Čmeláčí domeček / Úlek pro čmeláky

Pokud budete přemýšlet nad stavbou domečku pro čmeláky, zvolte domeček ze dřeva. Velikost minimálně v rozměru spodní základny ptačí budky i větší. Výletový otvor stačí pro menší druhy čmeláků kolem 15 mm,  max. 22 mm. Pokud jde o vnitřní výstelku hnízda, měl by to být měkký nadýchaný přírodní materiál. V přírodě čmeláci se zabydlí i ve vatelínu starého strašáku na poli, nebo osídlí starou ptačí budku, či nepoužívanou myší noru. Čmeláků je více jak 20 druhů a nároky mají různé.

Já se výrobou čmelínů zabývám již několik let a jako výplň upřednostňují čistou přírodní bavlnu, doplněnou o mech. Vychytávkou jsou pachové stopy, např. trochu myšího trusu z akvaristiky. Nejlépe, když se podíváte na některý z mých čmelínů. Najdete je pod web adresou:

www. HMYZI-HOTELY.CZ

Buď se inspirujete, nebo příp. objednáte. Na webu najdete i spousty dalších informací k chovu čmeláků.

Čmelákům zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *