Již poměrně dlouhou dobu se zajímám o šelmy žijící v Beskydech a zvlášť u nás na Valašsku. Nejsem žádný zoolog či vědec, ve svém volném čase spolupracuji s Hnutím Duha na monitoringu velkých šelem – rysa, vlka a medvěda. To spočívá v pravidelné kontrole fotopastí, které jsou po Beskydech rozmístěny.
Já mám na starosti 4 lokality, které tady z pochopitelných důvodů nebudu uvádět.

Od rybaření k sledování vyder

Zprvu jsem se zaměřil na mnohem menší a nenápadnější šelmu, kterou obdivuji pro její eleganci – vydru. Jako syn rybáře jsem se vždy pohyboval kolem Bečvy a tudíž mi nemohly uniknout její pobytové znaky, stopy a trus, charakteristický zbytky rybích kostí.
Později, když jsem si pořídil první fotopast, přišly první fotoúlovky a videa.

FOTOPAST je funkcí digitální fotoaparát, navíc zodolněný proti prachu a vodě – místo klasického spouště je vybaven pohybovým senzorem reagující na tepelné objekty (zvířata, lidi, ale i auta, která mají odlišnou teplotu než okolí).
Při pohybu objektu automaticky pořídí snímek, příp. krátké video. Navíc disponuje integrovaným infračerveným osvětlením neviditelným pro lidské oko. Fotopast je hojně užívaná v myslivosti, ale i k ochraně majetku.

Zkoušel jsem zjistit, kolik vyder se v okolí mého bydliště (Rožnov p. R.) pohybuje. Kolem Bečvy jsem rozmístil řadu fotopastí, ale bohužel jsem se nějakých relevantních výsledků nedobral. Je třeba podotknout, že vydra říční je zejména noční lovec a navíc teritoriální – chrání si svůj revír (několik kilometrů břehu) před ostatními vydrami.

A jak se na vydru dívají rybáři?

Je mi jasné, že někteří rybáři vydry moc v lásce nemají. Pravda, vydry mají svůj podíl na úbytku ryb v Bečvě, ale je třeba si uvědomit, že rovnováha v přírodě je narušena vinou člověka a že vydry (a další šelmy) tu byly dříve než my…

Svou roli tu hraje i regulace řeky, ryby mají méně přirozených úkrytů, tudíž jsou zranitelnější před útoky predátorů, mezi nimiž vyniká kromě vydry i volavka.

K velkým šelmám

Před pár lety jsem měl velmi pěkné fotky a videa vyder z jedné lokality poblíž Dolní Bečvy, ale fotopasti mi někdo ukradl (přestože byly uzamčené ve schránkách) a od té doby mám strach je tam dávat.
Proto se teď více soustřeďuji na již zmíněné velké šelmy, nicméně v posledních dvou letech jsou na mnou sledovaných lokalitách na Valašsku jejich návštěvy velmi zřídkavé.

V Beskydech by se v současnosti mělo pohybovat asi 10 rysů plus mláďata a zhruba stejný počet vlků ve 4 smečkách a údajně jeden samotář, kterého jsem zachytil na Smrku.

Medvěd občas projde ze Slovenska ale trvale se tu v současnosti nezdržuje žádný. Mě se podařilo ulovit foto medvědice na Smrčku.

Přesto, že jsem v přírodě takřka denně, zatím jsem neměl to štěstí žádnou z velkých šelem potkat na živo. Nepočítám Slovensko, tam je dravců více.

PS.: Info k fotografiím. V porovnání s první náhledovou fotografií vydry, která je focená v ZOO Bavorského lesa, jsou ostatní snímky zachycené fotopastí. Obvykle za horších světelných podmínek a snímané na automat. Pak je to hodně o štěstí…

Autor: Michal Kudlák

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *