Mladcová

Většina Zlíňáků důvěrně zná kopce severně od Zlína zvané Přední a Zadní vrch – místa jak stvořené k procházkám. V okolí Mladcové se rozkládá fascinující svět skalních reliéfů, které přinášejí nejen zábavu pro děti, ale také pohled do historie a místních legend.

Skály nad Mladcovou

Již pod vrcholem vás uvítá postava středověkého válečníka. Hledání dalších obličejů a tvarů ukrytých v skalách se stává poutavým dobrodružstvím, které potěší nejen malé objevitele, ale i dospělé.
Prozkoumání tohoto skalního okolí vyžaduje pevné boty, protože vás čeká šplhání a lezení po různých částech skal. Zde se ocitnete obklopeni menšími kameny, ale skutečný vrchol začíná až po necelých 50 metrech, kde vás překvapí další vytesané reliéfy na hlavní skále.
Každý detail zdobící skálu vypráví svůj vlastní příběh, a každý obličej vás zve k objevování tajemství tohoto unikátního místa.

Mladcovská skálka

Pozoruhodná je i blízká Mladcovská skalka zvaná Čerťák, též Čertova skala s vytesaným schodištěm na vrchol a plochým zarovnaným temenem. Snad kdysi přírodní rozhledna vytesaná majitelem panství jako vyhlídka se zábradlím?

Těch příběhů se tu rodí: Podle jedněch „sa u skaly gdysi dávno gdosi zabíl na koni“.

Info pro folkloristy: V obci Mladcová se stýkají tři národopisné okruhy – Haná, Slovácko a Valašsko.

Fotografie poskytl Vladimír Šilhan, děkujeme.

Info na místě: Informační středisko Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *