Kam na krátký výlet v Rožnově?

Mám pro vás typ – vypravte se k Jurkovičově rozhledně – jedné z nejmalebnějších rozhleden na Moravě. Půvabná rozhledna, postavena v duchu Jurkovičových staveb, se tyčí nad valašským skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm. Pravda, až tolik se netyčí, ale rozhledna je to pěkná. Obdiv patří oběma pánům – tvůrci Dušanu Sámo Jurkovičovi, který vytvořil roku 1896 studii i panu arch. Závadovi autoru projektu.

Nenáročná trasa – mírně do kopce trvá cca 50 minut
Vhodná i pro sportovní kočárky

Procházku k rozhledně můžete zároveň spojit s návštěvou rožnovského skanzenu – ve vrchní části Valašské dědiny bývá v sezóně (sezónní vstup 1.5.-30.9.) otevřena branka vedoucí k rozhledně. Rozhlednu tak máte skoro na dosah. Druhou možností je sledovat zelenou značku z centra města, která vás povede opět kolem Valašského muzea v přírodě k parkovišti u muzea. Odtud přes dřevěný mostek a dále cestičkou v serpentinách vystoupáte k rozhledně – zhruba 100 výškových metrů.
Trasu v obou směrech zvládne i malé dítě.

Info ke vstupu: visitroznov.cz

Výhledy do okolí

Vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 19 metrů. Z rozhledny se naskýtá výhled na západní část obce Hutisko-Solanec, obec Vigantice. Rožnovské části: Hážovice, Tylovice, Kramolišov, centrum Rožnova, severní části Rožnova, obce v západní části Rožnovské brázdy, městský park, části Rožnova: Letná, Rybníčky a část Horních Pasek na severu města, masív Radhoště.

Historie vzniku rozhledny – rok 1896

Když zapátráme do historie vzniku rozhledny, dostaneme se, až k roku 1896, kdy návrh rozhledny vytvořil známý architekt Dušan Jurkoviče. A to na popud valašskomeziříčského turistického oddílu, který hodlal postavit rozhlednu na vrchu Brdo jižně od Valašského Meziříčí. Turisté nakonec stavbu nerealizovali a Jurkovičovy skicy upadly téměř v zapomnění. K realizaci stavby, tedy opětovnému oprášení Jurkovičových návrhů, bylo přistoupeno až v roce 2010, a to z podnětu etnografa PhDr. Daniela Drápaly, Ph.D.

Plány a realizace

Zprvu převládal názor postavit rozhlednu na osamoceném kopci Hradisko, ale nakonec město zvolilo k umístění Karlův vrch nad Valašským muzeem v přírodě. Od skic k plánům je mnohdy daleká cesta.  Ujal se ji projektant dřevěných staveb a rozhleden Ing. Antonín Závada, který řešil nejen složitost stavby jako takové, ale i specifikum více jak 100 let starých návrhů ozdobných i nosných prvků. Což bylo řemeslným oříškem. Kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů.

Na stavbu rozhledny padlo cca 200 metrů krychlových kulatiny. Barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

Popis stavby

Stavba z kamene a dřeva je členěna na sedm podlaží. Její základ tvoří betonový základ, krytý kamennou podezdívkou, na které je umístěna roubená chaloupka, ze které vyrůstá členěná věžovitá nadstavba. Středem stavby je vedeno schodiště s vyhlídkovou plošinou. Vrcholek střechy stavby zdobí jehlancovitá střecha, čtveřice vikýřů a na vrcholu měděná hrotnice.

Autor fotografií: Karel Menšík, děkujeme

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *