Vartovna, rozhledna

Ze Syrákova nebo Sirákova! Tak nevím, ale měkké i jde špatně do pusy.

Čeká vás výlet či spíše krátká 3 km procházka na rozhlednu Vartovna zakončená krásnými výhledy do okolí. A rozhodně bude stát za to.

Vyrážíme k rozhledně

Na kopečku nad parkovištěm míjíme hotel s restaurací Sirákov (až na to měkké i, vaří dobře). Pro nerozhodné tu je ještě čas na kafe. My si ho zatím odpustíme a vydáváme se lesní cestičkou po žluté turistické značce k rozhledně. Cesta vede po většinou lesem a pasekami v mírném stoupání. Klidnou procházku nám mohou narušit jedině cyklisté (cestička je zároveň cyklotrasou) a za deště někde blátivý terén. Procházíme Přírodním parkem Vizovické vrchy, kde v nižších polohách převažují pastviny, pole a ovocné sady, ale tady na kopečcích, to jsou již většinou smrkové porosty.

NS Portášská

Žlutá turistka nás vede po hřebeni, občas tu je tu vidět práce dřevorubců, holt kůrovec je všude. Procházku nám zpříjemňují turistické informační tabule – jsme na Portášské naučné stezce. Alespoň se něco nového dovíme. Také o Vartovně, která minulosti sloužila jako strážní hora, na níž se zapalovaly varovné ohně např. před tureckými nájezdníky.

Rozhledna Vartovna

Poslední kilometr od Vartovny si můžete užívat krajiny plné luk. Otevírají se zde pohledy na rozhlednu i blízké kopce. Válcovitá věž s vnitřním schodištěm ve tvaru spirály tvoří dominantu místa. Rozhledna je postavena dle návrhu zlínského architekta Ivana Bergmanna a má symbolizovat kmen stromu. Po vystoupání 200 schodů rozhledny se vám na výhlídkové plošině ve výšce 35 m naskytne výhled na Vizovické, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Beskydy. Za příznivého počasí i na Malou Fatru a dál.

Pod rozhlednou hospodaří manželé Přímalovi na statku Pod rozhlednou, preferují soběstačnost. Jak půjdete kolem, pozdravte oslici Anitu. Prosím nekrmit! Také je dobré si uvědomit, že oslíci jsou tvorové chytří, značně svéhlaví a rádi ochutnávají kde co, třeba i kabelky.

U Vartovny najdete nejen kryté lavičky a stolky k venkovní svačině, ale také ohniště, které je tu pro návštěvníky – přibalte do batohu pár buřtů a udělejte si výlet se vším všudy.

A jak dál

Pro ty, co se na Syrákov dopravili autobusem, se nabízí řada dalších míst, které lze na trase objevit.
Rozcestník na Vartovně vybízí k objevování obcí: Liptál, Seninka, Prlov, Pozděchov nebo Vizovice.
Jen si vybrat.

Pro ostatní, s auty na Syrákově, bude asi nejvhodnější se vrátit stejnou cestou zpět. Máte to z kopečka…

Nabízí se i alternativa sejít po zelené TZ ke Švehlově hájence (rybníček s altánem) směr Liptál a odtud u rozcestníku se vydat neznačenou polní cestou přes bývalou zámeckou oboru zpět do kopce na Syrákov (ale tuto zkratku jsem nikdy nešel).

Související příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *