Vytvořil grafik Bedřich Fojtášek

Bedřich Fojtášek (1909–1990), původem z Tylovic u Rožnova, patřil mezi významné grafiky a litografy své doby. Zanechal nezapomenutelný otisk v české umělecké historii jako autorský tvůrce papírových platidel v letech 1938–1953 /reedice 1962.

Jeho nejslavnějším dílem je nediskutovatelně stokoruna z roku 1940 s motivem Hradčan, Karlova mostu a legendárního Bruncvíka v popředí. Je důležité si připomenout, že peníze, bez ohledu na materiál, z něhož jsou vyrobeny, jsou každodenním společníkem lidí. V dobách historických zkoušek si vlastenecky smýšlející kompetentní činitelé byli vědomi této skutečnosti a snažili se prostřednictvím dostupných platidel ukázat kulturní a technickou vyspělost našich výtvarníků, rytce a tiskařů.

Fojtáškův umělecký rukopis lze sledovat na bankovkách od druhé poloviny 30. let, a jeho poslední významný příspěvek k tvorbě platidel se objevil na desetikoruně z roku 1960. Tato bankovka, kterou vytvořil společně s Márií Medveckou, na lícní straně představuje Oravskou přehradu, zatímco rubová strana zachycuje Fojtáškův původní návrh s mísou ovoce a slunečnic místo vodního díla.

Fojtáškova tvorba neomezovala své území jen na československé platidla; v době socialismu také vytvářel peníze pro tzv. spřátelené země. Jeho podpis najdeme například na desetifrankovce pro Africkou Guineu, a pracoval i na emisích pro Kubu. Později se věnoval také tvorbě losů.

Svůj blízký vztah k rodnému kraji projevil Fojtášek nejen ve své umělecké práci, ale sdílel i pohnutý osud v závěru druhé světové války, kdy fronta prošla přes Rožnov pod Radhoštěm. Jeho akvarel zřetelně zachycuje zkázu jedné ze tří hlavních ulic města s pohlcenými plameny a zničenými domy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *